Jak připravit čaj z rooibosu

I v nepříliš luxusních kavárních na předměstí Kapského Města dokážou připravit roiboos opravdu znamenitě. Musí se přesně odměřit dostatečné množství sušených lístků, aby jich nebylo více, než je na přípravu potřeba. Dále se roiboos nechá louhovat dostatečnou dobu, aby se naplno rozvinulo jeho aroma a až poté dostane lačný host příležitost se napít skvělého nápoje s charakteristickou červenou barvou, jemuž celé rodiny z okolí takřka zasvětily svůj život. Při troše potřebné praxe se ale výborný roiboos podaří připravit i vám, jednoduše stačí pamatovat na několik důležitých zásad jeho přípravy, jak se předávají už několik stovek let.

Dle tradičních zvyklostí v Jižní Africe se roiboos podává dostatečně silný, s mlékem a dostatkem cukru. Na mléce se nikdy nešetří a v některých kruzích se snad považuje za zločin přinést slabý roiboos nebo roiboos s pár kapkami mléka. Nicméně ani s mlékem by se to nemělo přehnat, protože jakmile roiboos začne chutnat po železe, máte v nápoji mléka nadměrné množství.

Zajímá vás i příprava čaje zeleného?

Příprava roiboosu ale určitě není nic, co by se nedalo zvládnout během několika pokusů. Základní varianta je opravdu jednoduchá. Jednu vrchovatou lžičku nasypeme do hrnku a zalijeme vroucí vařící vodou. Dále necháme přibližně tři až pět minut louhovat a během louhování by šálek, případně celá konvice, měl být přikrytý. Jedině tím totiž zabráníme odpařením silic, které patří mezi důležité složky konečné vůně a chuti.

Podstatné je tedy připomenout, že na rozdíl od mnoha jiných druhů nápojů roiboos po překročení určitého času neztrácí své kvality, ale naopak daná doba, po níž louhujeme je vždycky otázkou našich vlastních voleb. Jestliže si potrpíte na zemitou chuť a tmavé zabarvení, můžete roiboos zalít a nechat ho louhovat třeba až do úplného vychladnutí. Nápoj nezhořkne, takže se nemusíte obávat.

V Jihoafrické republice též můžete narazit na tajemství opravdové a tradiční přípravy roiboosu, díky níž většinou chutná jinak, než v naší domovině. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že roiboos nenecháme zalít vařící vodou v hrnečku, nýbrž ho po stejnou dobu vaříme na plotně za důkladného míchání. Horká voda v hrnku rychle vychládá, během přípravy na plotně máme zajištěno, že se celá směsice prohřeje na správnou teplotu a do chystaného nálevu se stačí uvolnit všechny látky, z nichž roiboos čerpá svou nezapomenutelnou chuť a sílu.