Je rooibos účinný v prevenci rakoviny?

Před třemi roky se konečně na světlo světa dostala souhrnná studie Jihoafrické asociace pro boj s rakovinou (CANSA), jež mapuje nejzásadnější informace, které se za posledních pět desítek let podařilo vyzkoumat o potenciálních možnostech využití roiboosu v boji se smrtonosnou rakovinou. Ke zmíněným výsledkům směřovaly zraky vědců celého světa, protože se jedná o přírodní prostředek, který je zároveň levný i dobře dostupný. Nutno dodat, že hlavně z hlediska prevence rakoviny (ale nejenom jí) prozatím výsledky vypadají více než povzbudivě.

Se slušnými nadějemi se v tomto ohledu vzhlíželo hlavně k relativně nedávno rozšířenému zelenému roiboosu, u kterého už předchozí studie objevily větší koncentraci některých podstatných látek, jež mají velký potenciál s ohledem na prevenci a léčbu rakoviny. Běžný červený roiboos tyto látky také obsahuje, nicméně trochu menší množství.

Během výzkumu bylo kromě jiného zjištěno i to, že nefermentovaný, čili zelený, roiboos umí hodně zpomalovat růst rakovinných buněk. Lístky keře čajovníkovce, ze kterého se roiboos získává, obsahují flavanoidy, neboli sekundární metabolity s výrazným antioxidačním účinkem. Flavanodiy patří mezi látky, u kterých máme prokázánu řadu zajímavých účinků na naše zdraví, kdy kromě rakoviny prospívají i lidem trpícím cukrovkou, nemocemi srdce a oběhového systému nebo Alzheimerovou chorobou.

Dle tvůrců studie bychom při využívání preventivního potenciálu roiboosu měli začít popíjet minimálně pět nebo šest hrnků denně. Díky tomu bychom si měli zajistit dostatek denní produkce glutationu, což je antioxidant vznikající přímo v našem organismu, u kterého byla už dříve nalezena schopnost preventivně čelit možnému rozvoji rakoviny.

Roiboos sám o sobě dokáže, dle prozatímních výsledků výzkumu, bojovat s rakovinou minimálně pěti různými způsoby. Brání poškozování naší DNA a mutagenezi, díky čemuž také omezuje výskyt a intenzitu buněčných změn spojených s rakovinným bujením, protože obsahuje quercentin, orientin a luteolin. Tyto látky odstraňují z organismu volné radikály, které stojí za nežádoucím poškozováním DNA našich buněk.

Společně s tím roiboos pomáhá zastavení dalších buněčných změn přímo vedoucích k rozvoji rakoviny u buněk, v nichž již došlo k významným poškozením struktury DNA, a jež by se jinak mohly stát pro naše tělo nebezpečnými. Roiboos také zabraňuje již existujícím rakovinným buňkám v reprodukci a další tvorbě nádorů.

Kromě těchto procesů však roiboos působí preventivně hlavně podporou správného fungování důležitých funkcí jater. Napomáhá vylepšení úrovně vylučování nežádoucích látek, jež mohou být za potenciálním rozvojem některé z forem rakoviny, ale také podporuje přirozenou tvorbu antioxidantů vznikajících v samotných játrech.

Všechny zmíněné závěry jasně naznačují, že věda v roiboosu nalezla důležitého spojence v oblasti prevence výskytu rakoviny. Roiboos je zároveň cenově dostupný, není náročný na přípravu a hlavně je lidskému organismu prospěšný sám o sobě.