Rooibos a jeho účinky na naše zraví

Roiboosu se v oblastech na sever od Kapského Města od dávných časů říkalo "horský čaj". Samotný roiboos také z této oblasti pochází. Nizozemští přesídlenci po tomto nápoji poprvé sáhli z důvodu, že jim připomínal oblíbený čaj, nicméně pro místní obyvatele roiboos znamenal mnohem více. Pro ně byl totiž tento nápoj připravený z keře aspalathus linearis vždy součástí místní lidové medicíny. Celá řada současných a minulých výzkumů léčivé účinky nápoje opravdu potvrzuje. Jedná se totiž o výborný zdroj minerálních látek a vitamínů, takže dokáže pomáhat při bolestech hlavy, nespavosti, kožních obtížích či alergii.

Ohromným plusem roiboosu v porovnání se zmíněným čajem je to, že neobsahuje kofein. Podobně jako v čaji, i v roiboosu nalezneme mnoho antioxidantů, a zároveň působí kladně na naší energii, aniž by obsahoval kofein. To je také jedním z důvodů, proč si roiboos získává celosvětově stále větší popularitu.

Jelikož roiboos vypadá a skoro i chutná obdobně jako obyčejný čaj, můžeme ho zařadit do pitného režimu i pro naše potomstvo. Vědci v nedávné době zjistili, že roiboos v sobě obsahuje některé látky přímo vhodné pro děti, a to i ty úplně nejmenší. Trocha roiboosu přidaná do mléka pomáhá v boji proti kolice a také má protizánětlivé účinky, díky čemuž ho můžeme použít také na dětskou pokožku.

Roiboos však samozřejmě neposlouží pouze dětem, ale i dospělí potvrzují, že při jeho pravidelném požívání ustoupily bolesti hlavy nebo se jim mnohem lépe spí, než tomu bylo dříve. V podstatě se jedná o ideálního pomocníka pro každého, komu dělají potíže civilizační choroby (riziko infarktu, psychické vyčerpání z přemíry stresu, revma, vyšší krevní tlak aj.).

Jelikož roiboos neobsahuje kofein, nemusíte mít vůbec strach, kolik šálků roiboosu můžete denně vypít. Jestliže vám tedy roiboos zachutná, můžete si ho klidně vychutnat pětkrát, šestkrát denně a svému zdraví jenom prospějete.

Pravidelné popíjení roiboosu má také svůj nesporný význam třeba proto, že se jedná o nápoj nabitý mnoha vhodnými a zdraví prospěšnými látkami. Především se jedná o vitamín C, dále řadu minerálních látek, která zahrnuje železo, vápník, zinek či draslík.

Ochutnejte klasický červený rooibos v organické kvalitě, případně výtečnou směs rooibosu se sušeným ovocem.

Vzhledem ke svému zvláštnímu složení pak roiboos zabraňuje, aby se v našem organismu hromadily různé škodlivé látky a napomáhá čištění organismu. Také posiluje imunitní systém.

Velký potenciál má roiboos v boji s nejrůznějšími kožními chorobami, přičemž jde hlavně o akné a rozmanité druhy ekzémů. Roiboos může pomáhat nejen jako nápoj, ale podobně dobré účinky má i pokud ho budeme přímo mazat na postižené místo.

Na samotný konec doplníme, že v poslední době se také stále více zmiňuje důležitá role roiboosu při udržování ideální tělesné váhy. Jedná se totiž o důležitý doplněk výživy, jenž dokáže výrazně utlumit nutkání k jídlu.